Bevezetés gyanánt dobálózzunk kicsit a számokkal. 23. James Bond mozi, 3. Daniel Craig által névjelzett alkotás, (nem az) 1. olyan sztori, ami nem Ian Fleming tollából származik. És végül de nem utolsó sorban, 50 éves a James Bond kultusz. - Írtunk is erről nemrég. - A Skyfall azonban úgy hozza a megszokott stílusjegyeket, mint az újítás erejét is. Hibátlanul. Miről beszélek? Arról a mércéről, amit ezzel a J.B. mozival iszonyat magasra sikerült feltenni.
Kritikusan a filmről.
Az alábbi filmet nem rendezték, hanem komponálták. A James Bond mozik sosem voltak azok a klasszikus értelemben vett akciófilmek, hisz főhősünknek különösen aberrált, pszichopata, hatalommániás, megalomániás, komplexusban gazdag és persze milliomos-milliárdos főgonoszokkal kellett élet-halál meccset vívnia, mindezt úgy, hogy közben jusson idő a suna mustrára, no meg némi gamblingre. Nem egyszerű szakma az MI6 porszívó ügynökösködés. Most sincs ez másként. Az előzetesek alapján féltem, hogy szar lesz a főgonosz, merthogy hogy nézel ki ember mán, de Javier Bardem egyszerűen félelmetesen zseniálisan adja azt, amit adnia kell egy ilyen karakternek.
Daniel Craig továbbra is az a Bond, akire szüksége van a seggét bágyadtan meresztő nézőnek. Kemény, elegáns, beszólogat és úgy ki van baszva izomzatilag, hogy ejha. Az előzetesekből lehet tudni, hogy James Bond kicsit otthagyja a fogát egy bevetésen, lelövik, 200 métert zuhan egy folyóba, és mert a jóból sosem elég, meg a baj is sógorostul jön ugye, egy laza vízesés is ad a testinek tisztességgel. Ekkor elmorzsoltam egy könnycseppet, bár tudtam, hogy ez a halál nem örökre szól, de utána jött az Adele közreműködésében előadott Skyfall opening. És konkrétan 143 percig elfelejtettem pislogni. A következők miatt.
Spoileresen a filmről.
Az első jelenetben James meghal, de azért érezzük, hogy nem kell egyből elvermelni. Egy ember ellopta az egyik MI6-es laptop winchesterét, ami azért szopó, mert pont azon található az összes ügynök neve, na meg az, hogy hova épültek be. Ez a ciki. Míg a brit kémszolgálatnál az emberek csak tátikáznak, meg a fogukat szívják, addig James versenyt űz a piázásból, de azt is hogyan, te jó ég. Az egész krimó körbeállja, mert ott is ő a sztár, rámarkol a piára, és akkor látszik csak, hogy a csuklóján egy skorpió héderezik. Szerintem kitaláljuk ki lesz a befutó. A helyi hírmondóból azért ő is értesül, hogy az MI6-nél csak úgy hullanak a régi pajtik, ezért kapásból szolgálatba helyezi magát. James és Silva (Javier Bardem) első találkozása maga a tökéletesség. Silva tanmeséje a patkányokról és a hozzácsapódó buzis beütés együttese olyan egyveleget alkot, hogy simán vigyázzba áll a szar az emberben. És így tovább, és így tovább. (A vége poént a végére hagyjuk, hogy azok, akik még nem látták a filmet, és még nem tudták abbahagyni a cikk olvasását, nehogy beleszaladjanak egy lényeges momentumba. Iszonyat tapintatosak vagyunk ám.)
Konkrétan egy darab kivetnivalót találtam a filmben, de lényegében még azt is meg tudom érteni. Az utolsó fél órában kicsit mintha indokolatlanul sokat mutogatták volna a Goldfingerből méltán híres Aston Martin DB5-öt, de ez a kocsi annyira szép, hogy azt szavakkal leírni nem lehet. Azért M-nek (Judi Dench) sikerül lefikáznia, hogy kicsit mintha szarok lennének a lengéscsillapítók, hát erre annyit mondanék, hogy ANYÁD BAZMEG! Szívem szerint a szemhéjamon belülre tetováltatnám ennek a kocsinak a mását, hogy csukott szemmel csak ezt lássam. Ez esetben egész nap vakon járnék. A kocsiból is látszik, hogy akad itt némi visszautalás a régi idők James Bond mozijaira. Q (Ben Wishaw) is adja az ívet, amikor odaadja Bondnak a cool cuccokat. Nesze egy pisztoly, egy Walther PPK 9 mm-es képében, ami többek között a Dr. No-ban már valamelyik J.B. filmen is megjelent már, meg még sorolhatnám, meg itt egy rádiós helymeghatározó. "Mire számítottál? Robbanó golyóstollra?" Ilyenekkel már nem foglalkozunk. Aki emlékszik, annak puszi a fejére, aki nem, annak eláruljuk, hogy a GoldenEye-ban sikerült az említett író- és robbanószerszámmal kiiktatni egy kisebb ruszki sereget.
A bosszú kidolgozottsága miatt egy kicsit Törvénytisztelő polgár utóérzésünk lehet, de ugyanígy emlékezhetünk az old school vs. new school felállás miatt a Die Hard 4.0-ra, és egy kicsit még talán a Sötét lovag : Felemelkedés-re. De a végén azért M csak feldobja a bakancsát, Bond kicsit megkönnyezi. Ezzel lezárult egy szakasz, de ahogy azt a Mátrix trilógiából tudjuk "a sütiknek szükségük van szeretetre", és "aminek kezdete van, véget is ér egyszer". Bondnak új főnöke lesz és minden marad a régiben, lesz még itt J.B. film, nem kell félelemben élni. Volt egy vakfolt, ami az utolsó két percben vált világossá. Az elején egy eléggé dekoratívnak számító ügynöknő küldte a halálba Jamest, ugye, de a feltámadás után sehogy sem keveredtek takaró alá, pedig lett volna rá alkalom bőven. A végén mutatkoznak be. Üdv a fedélzeten Miss Moneypenny! Mekkora már!
Címadás.
Mi is az a Skyfall? Én még a saját szememmel láttam, hogy az IMDb-n az szerepelt címként, hogy: Égszakadás. Ez akkor lehetett, amikor még nem lehetett sokat tudni a sztoriról, így a magyar forgalmazó bátran fordíthatta le a címet - nem is annyira szarul, mellesleg -, ám a sztori ismeretével már tudjuk, hogy a Skyfall "csupán" James Bond skóciai - egy apró utalás Sean "Hegylakó" Connery, (volt J.B.) skót származására - családi birtokának neve, ahol anno szüleivel élt. Visszatértünk a gyökerekhez. A kérdés csak az, hogy az alábbi film kronológiailag hova tehető az összes J.B. movie viszonylatában? Mert kivitelezésben, sztoriban abszolút No.1.